Pazartesi, Mayıs 28, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » 24 HAZİRAN VE HDP LİSTELERİ…

24 HAZİRAN VE HDP LİSTELERİ…

Yaklaşık 10 binin üzerinde tutuklu aktif üyesine, onlarca Eş Belediye Başkanı, Milletvekilleri ve HDP Eş Genel Başkanlarının esir alındığı bir ortamda seçimlere gidiyoruz. Bu durum çok önemli ama daha da önemli olan bu seçim öncesi Kürtler arası bir ittifak girişimi oldu.

Zeynel A. Göçer / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

5’li Kürt partisi ile eksik kalan, tamamlanamayan bir ittifak olsa da yeni başlayan bu ortak iş ve güç birliği anlayışı devam etmelidir. Son 30 yıldır Kürt partileri içerisinde birbirlerine yönelik kullanılan kriminal dilin ötesine geçme başarısı bu girişimle gösterilmiştir. Kriminal dili kullananlara artık hiç kimse prim vermemelidir.

Geçmişte kuzey Kürtlerinin kendi iç çatışmalarındaki yüz kızartıcı durumdan gelinen aşamaya nezaket, hoşgörü, birbirini kabullenme, demokrasi kültürünün hayat bulması sevindiricidir.

Güney Kürdistan’da geçmişte KDP, YNK çatışmalarında tarihe Brakuji olarak geçen kardeş çatışmalarından sonra, bu kavganın ne kadar gereksiz ve akıl dışı olduğunun kısmi düzeyde bilince ulaşması sonucu, Güney Kürtlerinin siyasi ve ekonomik grafiğinin yükseldiğine herkes şahit oldu.

Şengal, Kobane, Efrin, Kerkük, Cizre, Silvan ve Sur deneyimleri de göstermiştir ki Kürtler birbirlerine destek yerine köstek oldukça, kaybetmeye mahkumdur.

Her dönem Kürtler içerisinde “Beko” olma misyonunu sürdüren kişi ve kuruluşlar olmaya devam etse de HDP tek tek aydın, akademisyen, yazar, sanatçılara ve Kürdistanlı komünistlerin partisi ÖSP ve Türkiye solunun tüm renklerini gözeterek oluşturduğu milletvekili listeleri başarılıdır.

Şimdi esas sorun, oluşan bu muhalefet bloğunun başarısı için programlı ve inançlı bir şekilde çalışmak ve başarılı olmaktır. 25.05 2018
[email protected]

Hakkında Zeynel A. GÖÇER

Zeynel A. GÖÇER

Bu habere de bakabilirsiniz.

KÜRT SİYASİ KADROLARINA SORUŞTURMA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 30’a yakın Kürt siyasetçi hakkında soruşturma başlatıldı. Kürdistan Özgürlük Partisi’nden (PAK) yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir