Cuma, Nisan 6, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » ABDULLAH ÖCALAN HDP EŞ GENEL BAŞKANI OLMALIDIR!

ABDULLAH ÖCALAN HDP EŞ GENEL BAŞKANI OLMALIDIR!

Bir kaç yıl önce HAKPAR genel başkanlığına sayın Kemal Burkay aday olmamalı adlı bir yazı yazmıştım. Yazıda gerekçelerimi de sıralayarak nedenlerini açıklamıştım. Tabi Ortadoğu’daki liderlik putuna uymayan bir öneri olduğu için akabinde senmisin bunu yazan diye akla hayale gelmeyecek senaryolarla bu yazı eleştirilmişti sayın Burkay taraftarlarınca. Tabi yazıyı destekleyen de epeyce insan oldu. İşin doğasına uygun yani, eleştirenler gibi destekleyenlerde olacaktır.

Zeynel A. Göçer / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Şimdi HDP kongresi yaklaşırken yeni önerim ise sayın Öcalan’ın HDP eş genel başkanlığına aday olmasıdır.

Abdullah Öcalan Kürt sorununda önemli bir isimdir ve HDP projesini oluşturan önemli bir şahsiyettir. HDP bileşenleri tarafından da kabul görülen bir isimdir.

Kamuoyuna yansıyan biçimi ile kongre öncesi yapılan konferanslarda özellikle aktif siyaset yapamama konusunda HDP yönetiminin özeleştiri yaptığı sosyal medyaya da yansıdı.

Yeni bir kongre yeni bir yönetim ve yeni bir heyecan demektir.

Bu heyecanla Abdullah Öcalan’ın eş genel başkanlığında ciddi bir sinerji yakalanabileceği kanaatindeyim.

Abdullah Öcalan’ın cezaevinde olması, genel başkanlığa engel değildir, hatta çok zor da olsa cezaevinden çıkmasına bile vesile olabilir.

Kürt siyasetinde esas varken esasa yakın veya esasın kopyasını yapmaya çalışmak gereksiz bir enerji kaybıdır. Eşyanın doğasına uygun davranılmalıdır.

Yeni HDP yönetimi, öncelikli hedefi ve stratejisi olarak Kürtler arasında ulusal demokratik ittifakların oluşmasına yönelmelidir. İrili ufaklı partilerle ortak güç ve eylem birliği yapmalıdır. Eşyanın doğasına uygun olan budur. Yüzde 97 oranında desteğini Kürtlerden almaktadır.

HDP’nin böyle bir yaklaşımı olursa bu yaklaşım karşısında diğer Kürt partileri de burnundaki kılı aldırmalıdır, büyük kaprislerden kaçınmalıdır. Erfin saldırılarına karşın ortak bir açıklama dahi yapılamıyorsa, herkesin şapkasını önüne alıp düşünmesi lazım. Bugün değilse ne zaman milli refleks ve ulus kimlik kültürüne uygun davranılacaktır!?

Kürtlerin böylesi bir ittifak ve birlikte iş yapma kültürü gelişirse, Türkiye’deki en geniş ilerici, demokratik güçlerde ittifak ve güç birliği de daha güçlü şekilde kendisini ifade edecektir.

HDP yeni bir enerji, sinerji ve atak yapmak istiyorsa, esasa uygun davranmalıdır. Selahattin Demirtaş’tan sonra daha karizmatik ve sonuç alıcı hamleler yapacak biri Abdullah Öcalan’dır. Başka isimler istemeden de olsa, vitesi küçülten bir rol üstleneceklerdir.

8 Şubat 2018

Hakkında Zeynel A. GÖÇER

Zeynel A. GÖÇER

Bu habere de bakabilirsiniz.

KADIN(LAR) VE DEVRİM(LER)

Devrimler toplumların altüst olduğu momentlerdir. “En alttakiler”i, en devinimsizleri üste, en “arkadakiler”i öne çıkartır. Hiç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir