Cumartesi, Haziran 16, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » AKP’YE 24 HAZİRAN’I 1 KASIM’A ÇEVİRME FIRSATINI VERMEMELİYİZ!

AKP’YE 24 HAZİRAN’I 1 KASIM’A ÇEVİRME FIRSATINI VERMEMELİYİZ!

Türkiye yakın bir süreçte seçime gidiyor. Ancak seçim yönteminden tutunda çıkacak sonuçların topluma yansıması olağan üstülüklerle doludur.
Bu seçimler bir kez daha göstermiştir ki Türkiye toplumunun kaderini yine Kürdistan’daki durum belirleyecektir. HDP’nin üzerinde uygulanan devlet politikasından tutun da Suruç’taki son olay bunun bir göstergesidir.

Hasan Işık / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Ortaya çıkan sonuç şunu göstermekte; Kürdistan’da süren kaos Ankara’da faşizmi kalıcı hale getiriyor. Çözüm sürecinde çözülmeye giden gladyo devlet mekanizması Ceylanpınar’da başlayan süreçle 7 Haziran – 1 Kasım sürecinde yine Kürdistan’da kaosu hakim kıldı ve bunun devamı da şehir çatışmaları ve darbelerle geldi. İşte bugün el ele vermiş bütün faşist yapılar yine sandıktan kendilerinin başarıyla çıkacağına emin olamadıkları için Suruç’ta yeni bir fitil ateşlediler.
Basit bir seçim kavgası gibi görünen olay aynı Ceylanpınar’da başlayan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda devam eden tabloya benzemektedir.

Olayın arkasından hemen iktidar sözcüleri tarafından açıklamalar yapıldı bu açıklamalar bile çok manidardır.
Sonuç olarak Ortadoğu’dan Avrupa ilişkilerine kadar nefrete bulanmış, ekonomi batmış, açık bir cezaevi haline dönüştürülmüş bir ülkeyi bu hale getirenlerin tekrar ülkeyi yönetmek istemelerinin tek yolu Kürdistan’da kaostur. Afrin saldırısından Başur işgaline kadar umduğunu bulamayan iktidar yeni koz olarak geleceğini Kandil operasyonu ve Suruç komplosunda görmektedir.
Bu tablonun bize okutacağı ders Kürdistan bu iktidarı değiştirerek yeni özgür bir geleceğin temellerinin atılacağı yer olacaktır. Bu seçimlerde oyunu insanlıktan yana kullananlar tarih sayfalarında Ortadoğu’nun rönesansında ter döken kahramanlar olarak anılacaklardır.

Görünen o ki Ortadoğu ve Türkiye’de artık huzurun inşa edilmesi için AKP-MHP iktidarının ve onların etrafına toplanmış çetelerin artık gitmesi gerekmektedir. Bunun demokratik yollardan yapılmasının tek yolu bu seçimlerdir. Bu şans iyi değerlendirilmeli yoksa anti demokratik olayların doğum arifesinde olabiliriz.

 

Hakkında Hasan IŞIK

Hasan IŞIK

Bu habere de bakabilirsiniz.

MALATYA’DA HDP ADINA SEÇİM ÇALIŞMASI YAPAN GRUBA FAŞİSTLER SALDIRDI

Malatya’nın Hekimhan İlçesi’nde seçim çalışması yürüten Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerine ve ÖSP Malatya İl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir