Cumartesi, Nisan 7, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » ARTIK UTANACAĞINIZ BİR ŞEY DE KALMADI!

ARTIK UTANACAĞINIZ BİR ŞEY DE KALMADI!

 

Bitti demokrasi, adalet, hukuk değil daha beteri; şeref, gurur, insana ait bütün duygular bitti. Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesi vasiyeti üzerine gömüleceği mezarlığa getiriliyor gömülüyor. Ancak ırkçı bir grup “Bu mezarlığa bir Ermeni gömülemez” diye saldırı gerçekleştiriyor. Tuğluk ailesi cenazeyi mezardan çıkararak Dersim’e götürmek üzere mezarlıktan ayrılıyor.

Hasan Işık / Diğer yazıları için tıklayınız

Olay aslında bu kadar basit değil toplumun geldiği ürkütücü ve rezil durumu en iyi özetleyen bir tablo. Bu ülkede artık 80 yaşında vefat etmiş bir kadının defnedilmesine bile izin verilmemekte. Bu kadar alçalmış yozlaşmış toplum örneği dünyada yoktur herhalde.
Olay bir grup ırkçının milli hassasiyetlerle bir HDP’linin annesinin cenaze törenine verdiği tepki değildir. Olayın arkasında bir devlet ve toplum gerçeği yatmaktadır. Dedelerinin Dersim’de, Zilan’da, Ağrı’da, Kocgiri’de; amcaları ve babalarının Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta; abilerinin Cizre’de, Silopi’de, Sur’da…yaptığının aynısını bugün bu mezarlıkta yapan kültürü kınamak için çok geç artık.
Ölünün üstünden bütün hükmün kalktığını en geri kalmış toplumlar bile bilmektedir. Dünyada ölüye bile hakaret ve işkence yapan Türkiye Devleti ve Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) başka bir devlet var mıdır acaba?
Türkiye’de yaşayan toplum artık tedavi edilemeyecek kadar hastalıklı bir yapıya bürünmüştür.
Bu hastalık en çok da utanma duygusunu öldürmüştür. Artık hiçbir şeyden utanmanıza gerek kalmadı en utanılacağı da yaptınız.
Artık şehirleri yıktınız diye utanmayın.
İnsanları çırılçıplak sergilediniz diye, kadınların cenazelerini sokakta beklettiniz diye, çocukların bedenlerine yaşlarından çok kurşun sapladınız diye, çadırda işçilere ateş açtınız diye, küçük çocuklara tecavüz ettiniz diye… utanmayın artık çünkü “Ölüyü mezardan çıkarttırdınız” daha da utanılacak bir şey bırakmadınız ki zaten.
Tuğluk ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileyerek. Bir gün Bağımsız  Kürdistan’da  cenazelerimizin gömüleceğini umut etmekteyim.

14 Eylül 2017

Hakkında Hasan IŞIK

Hasan IŞIK

Bu habere de bakabilirsiniz.

BATI İLE RUSYA GERİLİMİNİN, TÜRKİYE VE KÜRDİSTAN’A YANSIMALARI

Eski Rus istihbarat ajanı Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın İngiltere’de “noviçok” adlı sinir gazıyla zehirlenerek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir