Pazartesi, Mayıs 28, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » BASKIN SEÇİMLER DEMOKRATİK BİR UYANIŞIN BAŞLANGICI OLABİLİR

BASKIN SEÇİMLER DEMOKRATİK BİR UYANIŞIN BAŞLANGICI OLABİLİR

24 Haziran Türkiye’de yeni bir başlangıcın tarihidir. Türkiye’de yaşayan bütün halkların ve anti-fasist cephe karşında olanların hayatlarını belirleyecek önemli bir milattır 24 Haziran.

Hasan Işık / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Bu seçim sadece meclis sayılarının değişmesi anlamına gelmemektedir. Bu seçim Türkiye’de yaşayan emekçiler Aleviler Demokratlar sosyalistler Kürtler için bir fırsattır. Halklar bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve tüm zorluklara rağmen bu sürece sahip çıkmalıdır. Elbette iktidar hırsıyla her türlü kirli ittifakı yapmış AKP – MHP ortaklığı bu seçimlerde ellerinde gelen her şeyi yapacaklardır. Seçimlerde sonuçlara göre baskı, suikast ve darbelere hazırlıklı olmalıyız. Tüm insani yaşam arzulayan sınıfların artık bir araya gelerek bu iktidarı sandığa gömmeleri gerekmektedir.
Bu seçimlerin Kürdistan ve Ortadoğu’ya da çok önemli yansımaları olacaktır.
Öyle ki bu seçimler Kürtleri ve Kürdistan’da çok yakından ilgilendiren sonuçlara vesile olacaktır.
Kürt seçmenin iradesinin özgür bırakılmasının, karış karış işgal edilmeye çalışılan Afrin’den Erbil’e kadar toprakların özgürleşmesi, Kürtler arası ulusal kongrenin önündeki engellere kadar pek çok çözüm 24 Haziran seçimlerine bağlıdır.
Bu sebeple Kürdistani partilerin bu seçimlerde ortak bir tutum alarak AKP-MHP iktidarını yıkmaları gerekmektedir.
Türkiyeli diğer partilerin tutumlarına da bakılarak Kürt seçmen bu seçimlerde kilit rol oynayacaktır.
Kürtler artık hakkı olan özgür yaşamı inşa etmek istiyorsa önlerindeki tek engel olan Sarayı sandıkta yıkmak zorundadırlar. Saray tarafından korku pompalanan bu süreçte Kürtler saraylara diz çökmeyeceklerini göstermelidir. 25 Haziran Kürdistan ve Ortadoğu’nun, Kadının, Ekolojinin Kurtuluşuna vesile olabilir. En basit hak taleplerinin bile baskıyla sindirildiği bu imparatorluğun artık kullanım süresi dolmuştur. Baskın seçimler demokratik bir uyanışın başlangıcı olabilir. Bu fırsat iyi değerlendirilmelidir.

Hakkında Hasan IŞIK

Hasan IŞIK

Bu habere de bakabilirsiniz.

HDP, DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜKLER MÜCADELESİ VE SOSYALİSTLER

Kendini ve de demokrasi-özgürlükler mücadelesinin tarihini bilmeyenler, HDP listesinde bazı sosyalist parti adaylarını seçilecek yerlerden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir