Cuma, Nisan 6, 2018
Destpêk » CÎHAN » ÇİFTYÜREK: GÜN ULUSAL BİRLİK VE MÜCADELE GÜNÜDÜR

ÇİFTYÜREK: GÜN ULUSAL BİRLİK VE MÜCADELE GÜNÜDÜR

İsviçre’nin Bern KUTUSCH derneğinin organize ettiği “Efrin Saldırısı ve Olası Gelişmeler” konulu panele konuşmacı olarak katılan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek bir saati aşkın süren sunumunu şu temel başlıklar altında yaptı.
I – Bu bir “operasyon” değil işgal harekâtıdır.
II – Türk devletinin hedefinde sadece Efrin değil bir bütün olarak Batı Kürdistan var.
III – Rusya hangi belli başlı nedenlerle Türkiye’ye Suriye hava sahası açtı ve Rusya-Türkiye pazarlığının arka planında neler yatıyor?
IV – Türkiye bir yıldan beri hazırlığında olduğu Efrin/Batı Kürdistan işgaline neden yöneldi ve neleri hedefliyor?
V – Efrin işgalline karşı gelişen tepkiler olarak üç başlık altında belirtebiliriz. 1- Vicdanlarıyla hareket eden aydın ve düşünürlerin işgale tepkileri, 2- Kirli çıkarlarının esiri olan devletlerin tutumu, ve 3- Kürdistan halkları özelde de Güney Kürdistan Parlamentosu’nun önemli çağrısı.

Efrin işgalinin olası sonuçları üzerine yapılan sunumun ardından ara verildi ve sonra soru cevap bölümüne geçildi.

Sorulan sorulara cevaplar özet olarak şu şekilde;
Nasıl ki 25 Eylülde Güney Kürdistan’da yapılan Referandum’da Güney Kürdistan yönetiminin, KDP, YNK, Goran hareketinin eleştirilmesi gereken yönlerinin olmasına rağmen desteklenmesi ve kendi bahçemizin iç sorunlarını ön plana çıkartmamak gerektiğini söylediklerini belirten Çiftyürek, bugün de PYD, PKK’nin eleştirilecek birçok yönü varken Efrin’e yapılan saldırı karşısında bugün öncelikli yapılması gerekenin ayrılıklar ve eleştirileri bir kenara bırakarak Efrin’e sahip çıkmak gerektiğini belirtti.

Bölge ve Batılı kimi ülkelerin Kürtlerin çeşitli partilerine düşmanımın düşmanı dostumdur anlayışı ile yaklaşıldığını belirten Çiftyürek, Kürtlerin içinde Türkiyelileşmek gibi desteklemediğimiz anlayışlara karşın ise, Kürtlerin ne söylediğinden ziyade ne yaptığına bakmak gerektiğini belirtti.

Çiftyürek ÖSP olarak ne KDP ne de PKK gözlüğüyle olaylara baktıklarını, dolayısıyla Kürdistanlı komünistler olarak kendi gözlükleri ile gelişmeleri değerlendirdiklerini belirtti.
Oldukça verimli ve canlı geçen panel yaklaşık  4 saat sürdü. Panele Yeşiller Partisi Bern kantonu milletvekili Haşim Sancar, HDK-A temsilcileri, PSK temsilcisi, Kürt siyasetçi ve yazarlarının yanı sıra 100’e yakın dinleyici katıldı.

Z. Göçer / Bern / Rojnameya Newroz
05.02.2018

Panelden görüntüler

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

KADIN(LAR) VE DEVRİM(LER)

Devrimler toplumların altüst olduğu momentlerdir. “En alttakiler”i, en devinimsizleri üste, en “arkadakiler”i öne çıkartır. Hiç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir