Pazartesi, Mayıs 27, 2019
Destpêk » GIŞTÎ » DOĞU KÜRDİSTAN’DA HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

DOĞU KÜRDİSTAN’DA HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

 Doğu Kürdistan’da (İran Kürdistanı), sırtında yük taşıyarak sınır ticareti yapan (kolber) 2 Kürt gencinin devlet güçleri tarafından öldürülmesi Bane kentinde protesto edildi.

Halk bu sabah yürüyüş düzenleyerek kaymakamlık binasının önünde toplandı.

Yetkililerin, halkın talepleri almaması üzerine, binanın önünde toplanan bir grup, kaymakamlığın kapısını kırarak içeriye girmeye çalıştı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, devlet güçlerinin sayıları binlerle ifade edilen göstericilere müdahale etmesiyle arbede çıktı.

Arbedede 4’ü güvenlik görevlisi olmak üzere 14 kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin de gözaltına alındığı ifade edildi.

 

 

Bane’den Rûdaw’ın canlı yayınına katılan Fuad Hasani adlı aktivist, “Maalesef, barışçıl bir şekilde başlayan gösteriler, yetkililerin sözlerini yerine getirmemesi ve göstericilerin taleplerine yanıt verilmemesinden dolayı gergin olaylara sahne oldu” dedi.

Olayların devam ettiğini dile getiren Hasani, belediye binası yakınlarında çok sayıda güvenlik görevlisinin görevlendirildiği bilgisini paylaştı.

Öte yandan Meriwan’daki aktivistler de gençlerin öldürülmesini protesto edilmek için esnafa kepenk kapatma çağrısında bulundu.

Bane kentinde, dün İran güçlerinin açtığı ateş sonucu 2 “kolber” (yük taşıyıcı) hayatını kaybetti.

Halka dün de Bane Kaymakamlığı ve Selahaddin Eyyubi Hastanesi önünde toplanarak 2 kolberin öldürülmesine tepki gösterdi.

Göstericilerle dün görüşen yetkililer, olayın takipçisi olacaklarına dair söz vermişti.

Doğu Kürdistan’da devletin gözetiminde ve izniyle sınır ticareti yapılıyor. İşsizliğin had safhada olduğu bölgede çok sayıda insan geçimini sağlamak için bu işi yapıyor.

RUDAW

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

SUDAN VE CEZAYİR AYAKTA!

Sudan ve Cezayir Ayakta! Kuzey Afrika’nın iki Arap ülkesinde halk isyanları devam ediyor, halklar sokakları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir