Cumartesi, Nisan 7, 2018
Destpêk » CÎHAN » GAZETECİLER AÇLIK GREVİNDEKİ DEPARDON İÇİN EYLEM YAPTI

GAZETECİLER AÇLIK GREVİNDEKİ DEPARDON İÇİN EYLEM YAPTI

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Paris’te Türk Büyükelçiliği önünde Türkiye’de açlık grevine başlayan fotoğrafçı Mathias Depardon’un serbest bırakılması amacıyla protesto gösterisi düzenledi.

Mathias Depardon’un annesinin de katıldığı eylemde Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Başkanı Christophe Deloire, Depardon’un 17 gündür gözaltında tutulduğuna dikkat çekti. Deloire, “14 gün önce sınırdışı kararı alınmıştı ama Türk yetkililerce uygulanmadı, 4 gündür açlık grevinde, bu kesinlikle anlamsız bir durumdur” şeklinde konuştu.

Christophe Deloire, “ Erdoğan, gazetecilerin ülkeye seyahatini engellemek, üzerlerinde baskı kurmak için yapıyor. Bu durum rehin almaya eş bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Fotoğrafçı Mathias Depardon’un annesi Daniele Van de Lanotte de “Zaten çok zayıftı, açlık grevine uzun süre devam ederse, – ki çıkana kadar devam edeceğini söyledi. Sağlığı açısından benim için günler, saatler hatta saniyeler bile önemli” dedi.

National Geographic için Hasankeyf’in fotoğraflarını çeken Depardon, Batman’da gözaltına alınmıştı. Depardon hakkında alınan karara rağmen hala sınırdışı edilmedi. Fransız fotoğrafçı bir süre önce açlık grevine başlamıştı.

Depardon, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’deki NATO Zirvesi sırasındaki görüşmesinde de gündeme gelmişti.

 

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

BATI İLE RUSYA GERİLİMİNİN, TÜRKİYE VE KÜRDİSTAN’A YANSIMALARI

Eski Rus istihbarat ajanı Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın İngiltere’de “noviçok” adlı sinir gazıyla zehirlenerek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir