Pazar, Nisan 8, 2018
Destpêk » ÇAND HUNER » HAPİSHANELERE ESİNTİ YOLLAMAK YASAKLANDI

HAPİSHANELERE ESİNTİ YOLLAMAK YASAKLANDI

Yine bir hapishanede kitaplarımdan biri, Hapishanelere Esinti Yollayalım” “sakıncalı” bulunarak yasaklandı. Bu kaçıncı yasak kararı. Son romanım “Arkası yarın” da “müstehcen” bulunarak, hayatında Kerime Nadir ve/veya Kemalettin Tuğcu’nun romanlarından başka kitap okumayan “seçkin hapishane eğitim komisyonları” tarafından yasaklanmıştı.

Adil Okay / yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Oysa Van Hapishanesi “eğitim” Komisyonu’nun “Devlet görevlilerini aşağılayan, karalayan, mesnetsiz ve yersiz çok sayıda içerik tespit edilmiştir” diyerek yasakladığı bu kitabım, “Görülmüştür” mühürlü gelen mektuplardan derlenerek hazırlanmıştı. Yani başka hapishanelerin “okuma – eğitim komisyonları”nın denetiminden geçerek ve üzerine devlet mührü (görülmüştür) vurularak bana yollanmıştı. Yani yazılanların gerçekliği bu mühürle tescil edilmişti.

 

Tabi bunun yanı sıra kitaplarım legal yayınlandı. Kültür bakanlığı onayı sayılan İSBN numarası taşıyor ve bandrollu olarak kitapevlerinde satılıyor. Bari tamamıyla yasaklayın, toplatın, yakın da hapishanelere yollama imkânımız kalmasın.

 

Aşağıda yeni yasaklama kararı ile ilgili Mezopotamya Ajansı’nın yaptığı haberden bir bölüm paylaşıyorum:

 

“Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Ziya Ataman’a gorulmustur.org ekibi tarafından gönderilen Adil Okay’ın “Hapishanelere Esinti Yollayalım” kitabı verilmedi. Ataman, gönderdiği mektubunda kitabın kendisine verilmeme gerekçesinde Cezaevi Eğitim Kurumu incelemesi kararında “Devlet görevlilerini aşağılayan, karalayan, mesnetsiz ve yersiz çok sayıda içerik tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildiğini aktardı. Ataman’a verilmeyen “Hapishanelere Esinti Yollayalım” kitabı 2016 yılında yayınlandı. Kitapta F Tipi Cezaevlerine geçiş süreçlerinde yaşananlar anlatılırken, tutuklulardan gelen mektuplar ve tutuklulara dair haberler de yer alıyor. ”

 

Son bir not düşeyim, dostlar da bilsin, zindan zebanileri de duysun:

“Bu tür kararlar bizi yıldıramaz. Biz yine de politik tutsaklara “esinti” yollamanın yollarını bulacağız.

07.04.2018

[email protected]

 

Hakkında Adil OKAY

Bu habere de bakabilirsiniz.

KADIN(LAR) VE DEVRİM(LER)

Devrimler toplumların altüst olduğu momentlerdir. “En alttakiler”i, en devinimsizleri üste, en “arkadakiler”i öne çıkartır. Hiç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir