Pazar, Temmuz 15, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » KÜRDİSTANİLEŞMEK VARKEN NEDEN TÜRKİYELİLEŞME!

KÜRDİSTANİLEŞMEK VARKEN NEDEN TÜRKİYELİLEŞME!

Türkiyelileşme projesinin faturası Kürdistan halkına çok ağıra patlamıştır. Kürdistan için, Kürt dili ve kültürü için şehit olan, faili meçhul cinayete kurban giden, tutsak düşen, panzer arkasında sürüklenen, yetim kalan, dul kalan, evlatsız kalan anaların canı, özgürlüğü ve gözyaşı ile bu güne değin getirdiği değerler yok olmak üzere.

Özgür Toprak / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Sinan Çiftyürek Amed ve diğer Kürdistan şehirlerinde yaptığı araştırma ve gözlemlerde bırakın eğitim dili olarak, günlük yaşamda bile artık Kürtçenin kullanılmaz hale geldiğini söylüyor. Geçenlerde bir yoldaşımla sohbet ettik Amed’e    gitmiş taksiye bindim dedi adama Kürtçe konuşuyorum adam bana Türkçe cevap veriyor diyor işte gelinen nokta bu, Türkiyelileşmenin sonucu.

Ben diyorum ki Kürt kimliği için, Kürt dili için gelin Türkiyeleşmek yerine Kürdistanileşelim.

Türkiyeleşmenin Kürtlüğe ve Kürdistan’a verdiği zararı, Türk milliyetçiliği vermemiştir, Türk milliyetçiliği Kürtlüğü ve Kürdistanlılığı birleştirirken, Türkiyelileştirmek politikası Kürdü asimile edip yüz yıllardır süren köleliğin devamına hizmet etmekte.

Bu nedenledir ki bağımsız Kürdistan isteyenler, yok klavye devrimcileri, yok Avrupa’da oldukları için rahatlar gibi bilimsellikten uzak, sokak lümpeni azıyla konuşmaktan çekinmiyorlar.

Kürt dilinin, kimliğinin korumasının biraz dilbilimi okuyan, tarih ve sosyoloji okuyan, Lenin’i okuyan bir insanın Türkiyeleşmenin Kürt dilini, kültürünü yok edeceğini, dilin ancak kendi sınırları içinde var olacağını, hakim dilin ve kültürle yaşayan dillerin yok olacağını bilir.

Yok anayasal güvenceye alınırsa korunur gibi bir cümle kuruyorsanız gene cehalet batağındasınız denektir, Türk devletini tanımıyorsunuz denemektir.

 

 

Hakkında Özgür TOPRAK

Özgür TOPRAK

Bu habere de bakabilirsiniz.

EPİKTETOS DERS(LER)İ

Lakabı Yunanca’da “köle”, “satın alınmış” anlamını taşıyan ve gerçek adı bilinmeyen O, tarihteki en tanınmış …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir