Cumartesi, Nisan 7, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » MESUD BARZANİ’DEN ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI

MESUD BARZANİ’DEN ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI

Başkan Mesud Barzani, Irak ve Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük ve Kürdistan Bölgesi’ne saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Başkan Barzani, tarafından yapılan açıklamada, “Uluslararası kamuoyundan, Irak Hükümeti’nin milis güçlerinin desteği ve dış talimatlarla, Kürdistan’ı savaşa çekmesini, ölümlerin yaşanmasını ve ihlallerin önüne geçilmesini talep ediyoruz” dedi.

Başkan Barzani’nin açıklamasının devamında şunlar yer aldı:

“Kürdistan halkının, barışçıl bir şekilde her halkın meşru ve tabii hakkı olan kendi kaderini tayin etme konusunda isteğini ortaya koymasının ardından, halkımız saldırı, abluka ve toplu cezalandırmayla karşı karşıya kalmıştır.

Irak Hükümeti, hiçbir suç işlemeyen ve sadece düşüncesini açıklayan bir halkı yasal zorunluluk adı altında  cezalandırmaya çalışıyor. Halkımıza karşı yapılan bu toplu cezalandırma, tüm sınırların ihlali, hukuk ve Irak Anayasası’na aykırıdır. Aynı zamanda, kendi fikirlerini zorla, silah ve savaşla halkımızın üzerinde baskın kılarak, halkımızın onurunu kırmaya çalışıyorlar.

Bu durum da halkın yaşamını mahvolmasına ve 150 binden fazla kişinin göç etmesine neden oldu. Buradan dünyadaki tüm vicdan sahibi halklara, kamuoyuna, özgürlük savunucularına ve tüm aydınlara Kürdistan halkını destekleyerek, soykırım ve yeni katliamların önüne geçilmesi ve aynı zamanda hükümet ve karar mercilerine baskı uygulayarak, Kürdistan halkına yapılan zulmün engellemesini sağlamalarını istiyoruz.

Çünkü hükümetler çıkarlarının yanındadır. IŞİD’le savaşta tüm dünyanın yerine Kürdistan halkı ve peşmerge bedeller ödedi. Bu uğurda binlerce şehit ve yaralı verildi.

Bunun için de Irak hükümetinin milis güçlerinin desteği ve dış talimatlarla, Kürdistan’ı savaşa çekip ölümlerin yaşanmasına ve ihlallere neden olduğu bu durumun önüne geçilmesini talep ediyoruz.

Avrupa ve Amerika’daki tüm Kürdistanlılardan da barışçıl ve yasal çerçevede çağdaş bir şekilde gösteri düzenleyerek bulundukları ülkelerin halklarından, halkımıza karşı yürütülen savaş ve kuşatmayı en kısa zamanda durdurmasını talep etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Kürdistan halkının mazlum sesini barışçıl bir şekilde dünyaya duyurmalarını istiyoruz.”

Rudaw

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

KADIN(LAR) VE DEVRİM(LER)

Devrimler toplumların altüst olduğu momentlerdir. “En alttakiler”i, en devinimsizleri üste, en “arkadakiler”i öne çıkartır. Hiç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir