Salı, Temmuz 23, 2019
Destpêk » CÎHAN » ÖSP/KKP TARAFTARLARINCA İSVİÇRE’DE COŞKULU NEWROZ KUTLAMASI

ÖSP/KKP TARAFTARLARINCA İSVİÇRE’DE COŞKULU NEWROZ KUTLAMASI

25 Mart tarihinde İsviçre’nin başkenti Bern’de coşkulu Newroz kutlaması yapıldı.  ÖSP/KKP taraftarlarının düzenlediği geceye ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve yaklaşık 300 civarında kişi katıldı.

Gecede Kürdistan ve dünyadaki ulusal, sınıfsal mücadelede yaşamını yitirenlerin anısına Ey Raqıp marşı eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan gecede, Özgürlük Ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek’de bir konuşma yaptı.

Çiftyürek yaptığı konuşmada; “Mart ayı biz Kürtler için hem yas hem de mücadele ve direniş ayı” olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Bölgedeki egemen işgalci güçler Kürtlerin ortak refleksinden korkuyor. Dün Kerkük’e, bugün Afrin’e daha önce Kobani’ye saldırının altında da bu korku yatmaktadır. Afrin ve Kerkük’te Kürtler sadece mevziyi geçici olarak kaybetti ama savaşı kazanan taraf Kürtler olacaktır. Dün Kobane, Kerkük bugün ise Afrin’de yaşananlar Kürtlerin devletsiz olmasının sonucudur. Emperyalist ve bölge devletlerinin Kürdistan’a bu kadar rahat saldırmasında da yine devletsiz olmanın payı çoktur.

AKP, MHP iktidarının uygulamaları karşısında Kürtlerin ortak iş ve güç birliği yapması gerektiğini belirten ÖSP Genel Başkanı Çiftyürek, Kürtlerin öncelikli yapması gerekenin kendi içlerinde farklı siyasal kurumların ortak işbirliğini hedeflemesi gerektiğini, daha sonra ise Türkiyeli ilerici kurum ve kuruluşlarla en geniş demokrasi mücadelesi içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Newroz kutlamaları çerçevesinde ise, başta Diyarbakır, Malatya, Adıyaman ve Antep olmak üzere birçok ilde Kürtlerin Newroz’u en geniş biçimde kutlaması konusunda ÖSP olarak ciddi çabalar içerisinde olduklarını belirtti.

Gece, Grup Eylül ve Hasan Zeydan’ın coşkulu müzik performansları eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. Ayrıca geceye Almanya ve Fransa’dan da KKP ve ÖSP heyetleri de katıldı.

Rojnameya Newroz / Bern

Geceden görüntüler…

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

EDİTÖR

Merhaba! Sosyalist Mezopotamya’nın 5. sayısıyla karşınızdayız. ÖSP’den KKP’ye geçişle beraber süreç de hızlanmaya  başladı. İlk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir