Cuma, Nisan 6, 2018
Destpêk » CIWAN » PATRONSUZ KAFEYE POLİS BASKINI

PATRONSUZ KAFEYE POLİS BASKINI

Diyarbakır’da bulunan Neolitik kafeye “yasadışı yayınlar bulunduğu” gerekçesiyle polis baskın yaptı. Resmiyette kafenin sahibi olan ve sitemiz Rojnameya Newroz yazarı olan Yaşar Kazıcı gözaltına alınarak emniyete götürüldü. İfadesi alınan Kazıcı daha sonra serbest bırakıldı. Kazıcı serbest kaldıktan sonra kamuoyuna ve basına yazılı bir açıklama yaptı açıklama şöyle:

Basına, Kamuoyuna ve Dostlarıma;

2017’nin Kasım ayında Amed’te; ”Patronsuz kafe, patronsuz dünya!” sloganıyla Neolitik isimli bir kafe açtığımızı tüm halkımıza duyurduk. Kafemizin patronsuz olması, işleyişin kolektivizm ilkesiyle kurgulanması, menümüzün komünist bir mekana yakışır şekilde fiyatlandırılması, dünya görüşümüzü yansıtan müziklerimizin sembollerimizin, dergi ve kitaplarımızın olması birçok insanda ilgi ve sempati uyandırdı.

Dostlar; anlaşılan o ki cesareti yaygınlaştırmanın bir bedeli var. Bugün TEM’den polisler bir ihbar üzerine ”yasadışı örgütlerin propagandasını yapan yayınlar bulundurmak” gerekçesiyle kafemize geldi ve kafemizde bulunan yayınlar didik didik incelendi, fazla bulunan yayınlardan birer örnek alındı. Kafenin resmiyette sahibi olan şahsım TEM’e ifadeye götürüldü, orada da aynı gerekçelerle ifadem istendi. Daha sonrasında ise serbest bırakıldım.

Kürdistan’da korkunun böylesine yaygınlaştırıldığı bir zamanda biz cesareti yaygınlaştıracağız dedik ve çizgimizi bugüne kadar koruduk, korumaya da devam edeceğiz.

Güçlüler, devir onların devri ama dünyayı değiştirecek gücümüz olmasa da bu koşullara boyun eğmeme iradesine asla leke sürmeyeceğiz!

El koyulan yayınlar:

– Azadiya Welat, Evrensel Gazetesi, Azadi Dergisi, Kürdistan Komünist Gençlik Meclisi’nin Reheval Bülteni

 

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

KADIN(LAR) VE DEVRİM(LER)

Devrimler toplumların altüst olduğu momentlerdir. “En alttakiler”i, en devinimsizleri üste, en “arkadakiler”i öne çıkartır. Hiç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir