Pazar, Nisan 22, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN BİR UYARI VE HATIRLATMA

SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN BİR UYARI VE HATIRLATMA

24 Haziran 2018’de yapılmak üzere erken seçim kararı alındı.

En son seçimlerde yaklaşık olarak yurtdışı oyları dahil olmak üzere 58 milyon seçmenin olduğu biliniyor. Bu 58 milyonunun tahminen 3/1 veya 4/1 oranını Kürt seçmenler oluşturuyor.

Zeynel A. Göçer / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

Neredeyse her seçimde Kürt oylarının kilit oy olduğu söylenir ve genellikle “marjinal “diye tabir edilen kimi grup ve kişiler Kürtlerin ne satılmışlığını bırakır ne de arsız ve “benamus “olduklarından dem vururlar.

Ben bu değerlendirmeden şahsen ciddi anlamda rahatsızım.

Kürtler de başka toplumlar gibi sınıflı bir topluma sahiptirler. Dindarı, yobazı, lümpeni, demokratı, ilericisi, yurtseveri, liberali, sosyalisti, komünisti olduğu gibi, kapitalist ve çok kısmi de olsa burjuvazisine de sahip bir halktır.

Dolaysıyla tüm bu sınıf ve katmanlardan aynı reaksiyon ve ortak tutumu beklemek ve siyasi tercihlerini bir parti için kullanmalarını istemek eşyanın doğasına aykırıdır.

Bu durum Türk, Arap, Acem vb. dünyada mevcut 200’e yakın ulus devlet için anlaşılır ve tartışma gereği bile görülmezken, sıra Kürtlere gelince her daim potansiyel suçlu olarak lanse edilmesi hem vicdanen hem de sosyolojik realiteye uygun değildir.

Kürtlerin ulus kimlik sorunlarını çözememiş olmaları bu gerçekliği değiştirmez.
Kürtler de pek ala kendilerine yakın buldukları farklı ideolojik tercihleri vardır ve olmalıdır.

Kürdistanlı ilerici, demokratlar, sosyal demokratlar, aydınlar, liberaller, yurtseverler ve sosyalist komünistler güçlerini amasız ve fakatsız ortaklaştırmalıdır ve bu ortaklık kapsamı alanını Türkiyeli ilerici, değişim ve dönüşümden yana olan güçlerle de bir ittifaka dönüştürme becerisini gösterebilmelidir ve genel anlamda düşünce üretim şekillenmesini dar grup ruhu alanına sıkıştırmamalıdır.

Seçim sonuçları ne olursa olsun, her halükarda Kürtlere hakaret edilen ve potansiyel suçlu muamelesi anlayışını mahkum etmek gerekir.
“Alavere dalavere Kürt Memet nöbete” dönemi bitmelidir. 22.04.2018

[email protected]

Hakkında Zeynel A. GÖÇER

Zeynel A. GÖÇER

Bu habere de bakabilirsiniz.

YA SOSYALİZM YA BARBARLIK!

 Deyişin yaygınlaşmasını Rosa Luxemburg’a borçluyuz. Luxemburg onu Friedrich Engels’e atfediyor. Daha titiz araştırmalar[2] ise Krl Kautsky’yi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir