Cumartesi, Haziran 16, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » SİVEREK-HİLVAN-SURUÇ… URFA HATTINDA AKP’DEN KOPUŞ DERİNLEŞİYOR!

SİVEREK-HİLVAN-SURUÇ… URFA HATTINDA AKP’DEN KOPUŞ DERİNLEŞİYOR!

Fırsat buldukça izlenimlerimi yazacağımı “Urfa halkı, em ji AKP û Erdoğan têrbûn, bese!” başlıklı kısa yazımda belirtmiştim. İzlenimlerimi içeren ikinci kısa yazımı özetleyeyim;

Sinan Çiftyürek / Yazarın diğer makaleleri için tıklayınız

I – Unutmadan şunu paylaşayım; seçim heyecanı açısından Diyarbakır ile kıyasladığınızda açık ara ile Urfa ve ilçeleri önde çünkü seçim havası canlı. Bunu birçok veride hissediyor insan. Diyarbakır’da seçim heyecanı yok denecek kadar zayıf!

II – Halktan edindiğim ilk izlenim, birden fazla nedenle AKP’den kopuş derinleşiyor, kan kaybı büyüyor. Devletin stratejik önem yüklediği Urfa’da, AKP’den kopuşun derinleşmesi oldukça önemlidir. Çünkü gerek Rojava ile ilişkiler, gerek Kuzey Kürdistan’ın kendi içerisinde ki ulusal birliğinde coğrafik olarak köprü rolü, gerekse 21. yüzyılın stratejik sektörü olan tarım açısından barındırdığı büyük potansiyel ve de gerekse “peygamberler diyarı kenti” yani muhafazakâr kimliğiyle tanınması nedeniyle AKP’den kopuş önemlidir.

Bunlardan hareketle şunları söyleyebilirim; AKP/Erdoğan’ın seçimlerde sürdürdüğü savaşın esasının Kürtlerle, parti olarak da HDP ile olduğunu, en açık olarak Urfa’da görebiliyor insan!

Yaşanan kopuş, bir sitem (rejim) partisinden bir başka rejim partisine değil, Kürtlük/yurtseverlik kanala akış yönünde olmaktadır. Ufak tefek CHP ve SP yani Millet İttifakına olsa da esas olarak bu kopuş bugün HDP’ ye doğru akmaktadır.  Bugün HDP yarın başka Kürdistan’i partiye! Suruç’ta yaratılan kışkırtma benzeri olaylar da bu kopuşun önüne geçemeyecektir.

III – Altını çizerek belirteyim; Suruç saldırısı AKP’nin Urfa’da güç kaybedeceğinin güçlü işaretidir. AKP MKYK üyesi vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaftan oy istemesi doğal. Yaşamını yitiren esnafın da “biz size oy vermeyiz” demesi doğal. Ama AKP’li Vekil Yıldız’ın oradan ayrıldıktan sonra 20-25 silahlı kişiyle geri dönüp esnafa saldırması vahşet! Vahşetin vahşeti ise yaralı hastaneye kaldırılan esnaf kardeşlerin yaygın iddiaya göre “Yıldız’ın adamlarınca hastanede katledilmeleri”dir. Yaralı oğullarını görmek için hastaneye koşan babanın “hastane önünde linç edilerek öldürülmesidir”. Bir gün sonra cenazelerini kaldıran kitleye biber gazı sıkılmasıdır!

IV – Yaşanan kopuşta birden fazla faktörün etkisi bulunmaktadır. Yakılıp-yıkılan kentlerimizin, belediyelere halkımızın iradesi hiçe sayılarak atanan kayyumların, tutuklanan siyasal kadroların, Efrin-Şehba-Şengal-Kerkük-Kandil hattında yaşanan sınır ötesi işgallerin… etkisinin yanı sıra 4 liraya fırlayan soğan ve patatesin de etkisi var. Yani ekonomik kriz mutfağı sarmadan “erken seçime gideyim” diyerek karar alan AKP’nin evdeki hesabı çarşıya uymadı. Ekonomik krizin sonuçları soğan-patatesten görüldüğü gibi mutfağı yangına çevirdi bile!

V- Yaygın olarak aileler özellikle anneler; “madem üniversite bitiren çocuklarımıza iş yok, madem uyduruk sınavlarla AKP yandaşı olanlar işe alınırken bizim çocuklar alınmıyor o zaman bizden de AKP/Erdoğan’a oy yok” diyerek tepkilerini dile getirmektedirler. Yani AKP’nin, sınavlarda ve devlete kadro alma da yandaş kayırma politikası, işin başında AKP için bir oy devşirme, taraftar kazanma aracıyken artık güç kaybetme aracına dönüşüyor.

VI – Siverek’te, Bucaklardan Mala Hecîyan kolunun bu seçimlerde tabanlarını serbest bıraktıklarını öğrendim. Bu serbest bırakma tutumunun Siverek kent merkezinde, özellikle de Bucak mıntıkasındaki Dimilî Kürtler üzerinde HDP lehine işleyeceği kanaatindeyim. Yani Mala Hecîyanın bu tutumu Urfa-Siverek özelinde önemsenmelidir. Bucakların diğer kolu olarak rahmetli Faik Bucak’ın (ilk KDP-T sekreteri) ailesi ise zaten başından beri safları netti; yurtseverlik! Kek Sertaç Bucak ile bir meseleyi konuşmak için Siverek’te halası Sayın Adalet Bucak’ın evinde görüştüğümüzde cemaatin sohbet konusunun HDP’ye destek olduğunu görmüştük! 16.06.2018

[email protected]

 

Hakkında Sinan ÇİFTYÜREK

Bu habere de bakabilirsiniz.

24 HAZİRAN SEÇİM(LER)İ VE TAVIR(IMIZ)

HDP’ye ve Demirtaş’a tüm eleştiri ve çekincelerimizle birlikte “Ama”lı oy vermesine vereceğiz; bu HDP ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir