Cumartesi, Nisan 7, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » SORUN: ASKERİ, EKONOMİK VE SİYASİ BİRLİĞİN SAĞLANAMAMASI!

SORUN: ASKERİ, EKONOMİK VE SİYASİ BİRLİĞİN SAĞLANAMAMASI!

Irak Ordusu adı altında İran ve Haşd-i Şabi Kürtlerin kazanımlarını yok etmek ve mevcut sömürgeci statülerinin devamı için Güney Kürdistan’a saldırı başlattı. Referandumda yüksek katılım ve evet oyuna rağmen bu gelişmelerin yaşanması üzerinde konuşulacak pek çok problemin olduğunu göstermektedir.

 Hasan Işık / Diğer yazıları için tıklayınız

Bir kez daha gösterdi ki Güney Kürdistan’da hala tüm ekonomik, siyasi ve askeri kurumlar feodal bir kargaşa içerisinde. Bu da Irak işgal kuvvetlerinin işini kolaylaştırdı. KDP’nin YNK’yi YNK’nin KDP’yi suçlaması trajik bir realitedir. Bu işgal harekatı gösterdi ki Kürtler bölgede bütün sömürgecileri tarafından boğulmak istendi en acısı ise batılı müttefikler ise buna sessiz kaldı. Zaten Kürtlerin sömürgeleştirilmesinde Batının marifetleri aşikardır. Kürtlerin biran önce ulusal birliğini sağlaması gerekmekte yoksa bütün referandum ve askeri başarılar bir anda tehlikeye girebilir.

Peki, Güney Kürdistan’ın işgalinden sonra neler olacak?
Birincisi, Irak adı altında aslında bölgeye yayılmak isteyen İran’dır. Ancak bu ilerleyişi çok da hoş karşılamayacak bölge ve dünya ülkeleri mevcut. Bu işgal girişimi yeni ve daha kanlı bir sürecin kapılarını aralayabilir Kürdistan bir anda kendini bölgenin en büyük savaşının ortasında bulabilir.
İkincisi, İsrail”in tutumu çok önemli. İsrail’in iki temel stratejisi olabilir: Birincisi Kürdistan’a destek olarak kendisine uzun vadede stratejik bir ortak kazanmak. İkincisi Kürt Arap savaşını tetikleyerek Ortadoğu’da büyük bir savaşın çıkmasını sağlayarak bütün Müslümanların dikkatini oraya yöneltmek.
Türkiye’nin tutumuna değinecek olursak aslında Türkiye’nin burada hiçbir politikası olmadığı belli Türkiye sadece Kürtlerin kaybetmesine odaklandığı için bölgede artık etkisiz elemandır.
Mevcut konjonktürde bağımsızlığa en yakın parça Güney’den tüm bu iç çelişki ve çatışmalardan dolayı referandumun verdiği sonuçla umut dolan diğer Kürdistan parçalarının da umudunu kırmakta. Yapılacak tek şey askeri, ekonomik ve siyasi birlikteliği sağlayıp karış karış işgal edilen sömürge Kürdistan’ın kurtarılmasıdır. Artık Dünyanın da Kürtlere hakkını vermesi ve vefa borçlarını yerine getirmesinin gerekliliğinin zamanı geldi de geçiyor bile.

Hakkında Hasan IŞIK

Hasan IŞIK

Bu habere de bakabilirsiniz.

KADIN(LAR) VE DEVRİM(LER)

Devrimler toplumların altüst olduğu momentlerdir. “En alttakiler”i, en devinimsizleri üste, en “arkadakiler”i öne çıkartır. Hiç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir