Cuma, Nisan 6, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » STK’LER VE SİYASİ PARTİLER AFRİN İÇİN TOPLANDI

STK’LER VE SİYASİ PARTİLER AFRİN İÇİN TOPLANDI

Siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri Diyarbakır’da biraraya geldi.

Diyarbakır’da Kürt siyasi partileri ve sivil toplum örgütleri, Afrin’e ilişkin tutum belirlemek için Demir Otel’de bir araya geldi. Toplantıya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri İmam Taşçıer, Leyla Birlik, Nimetullah Erdoğmuş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Doğu Kültür Dernekleri (DDKD) ve Azadi Hareketi’nin yanı sıra Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Emek Partisi (EMEP) temsilcileri ile çok sayıda sivil toplum örgütü, oda ve dernek temsilcisi katıldı.

Toplantı öncesi bilgilendirmede bulunan HDP’li Milletvekili İmam Taşçıer, Türkiye’nin bölgeye dönük saldırılarından önce Suriye’de savaşın olmadığı tek yerin Afrin olduğunu, bu bölgenin huzur ve istikrar ifade ettiğini vurguladı.

‘SALDIRI KÜRT KAZANIMLARINA’  
Afrin’den Türkiye’ye tek taş atılmadığının altını çizen Taşçıer, “ÖSO denilen çeteyle Türkiye ordusunun Efrin işgali kabul edilemez. Bu saldırı, Kürtler kendi topraklarında kendilerini yönettiği için oldu. Ancak oradaki diğer halklar da bu yönetime ortaktı. Türkiye tıpkı Kerkük’te yaptığı gibi Kürt karşıtı tavır geliştirdi. Uluslararası devletler de bu saldırıya ortak oldu. Kürtler Kerkük’te bir olsaydı, bugün Efrin’de de ortak hareket ederlerdi” dedi.

‘SESSİZLİK CESARET VERİYOR’
DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ise Kürtlerin diplomasi yoluyla uluslararası devletler üzerinde baskı kurması gerektiğini ifade etti. Afrin’in savaşın olmadığı ve sivil insanların sığındığı tek durak olduğunu belirten Öztürk, şöyle dedi: “Sessizlik saldırganlara cesaret veriyor. Bizim zalimlere sessiz kalmayacağımızı herkes bilmelidir. Dün Halepçe’de bugün ise Efrin’de bunu yapıyorlar.”

Kısa açıklama sonrası toplantı, basına kapalı devam ediyor. Toplantı sonrası açıklama yapılacak.

Artı Gerçek

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

KADIN(LAR) VE DEVRİM(LER)

Devrimler toplumların altüst olduğu momentlerdir. “En alttakiler”i, en devinimsizleri üste, en “arkadakiler”i öne çıkartır. Hiç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir