Cuma, Ağustos 10, 2018
Destpêk » GIŞTÎ » YENİDEN MERHABA / EDİTÖR – SOSYALİST MEZOPOTAMYA-1

YENİDEN MERHABA / EDİTÖR – SOSYALİST MEZOPOTAMYA-1

Sosyalist Mezopotamya Dergisi aradan geçen …. yıldan sonra ÖSP (Özgürlük ve Sosyalizm Partisi) Bülteni adı altında okuyucuyla yeniden buluşuyor! 29. sayıda ara vermiştik uzun bir ara oldu ve şimdi 30. sayı ile tekrar merhaba diyoruz.

Ülke ve bölgede sorunların oldukça ağırlaştığı bir süreçte yeniden merhaba diyoruz. Öyle ki bu süreçte, AKP Hükümeti her siyasal hatta sosyal meseleyi bile Kürt karşıtlığı üzerinden okuyor.

İçeride ve sınır ötesinde halkımızın ulusal özgürlük alanındaki kazanımları hedef alınıyor. Halkımızın kazanımlarını savunmak, sosyal medyada paylaşmak; can alan savaşa karşı çıkıp barışı savunmak; özellikle de Efrin ve askeri operasyon ile ilgili her açıklama ve tutum suç sayılıp gözaltı ve tutuklama nedeni haline getirildi. Bine yakın yurtsever, demokrat, sosyalist insan sosyal medya hesaplarındaki paylaşım veya yaptıkları açıklamalardan dolayı gözaltına alındı, çoğu tutuklandı. Öncelikle bu politikaların dün olduğu gibi bugün de çözüm getirmeyeceğini belirtiyoruz.

Sürdürülen savaşın sonuçları bununla sınırlı değil. AKP iktidarının bölgede ve uluslararası arenada yalnızlaşması derinleşiyor. İçeride ise zam yağmuru olarak da devam ediyor. Günlük tekrarlanan akaryakıt zamlarına ekmek zammı eklendi ve %20’lik ilaç zammının da eli kulağında.

Kürt meselesinde çözüm, savaş değil yeniden barışçıl demokratik siyaset zeminine dönmekte yatıyor. Türkiye devleti içeride ve sınır ötesinde buna dönmeli, çözüm burada! 21. yüzyılda Kürdün, Kürdistan’ın yokluğu üzerinden siyaset yapmakla ne İran ne de Türkiye amacına ulaşamaz.

Kuzey Kürdistan, Türkiye ve Dünya’da kapitalizm altında işçilerin, yoksulların yaşam koşulları ağırlaşıyor. Üretimde teknolojik gelişme, işçinin lehine çalışma süresini kısaltacağına, işsizlik, parti time, çağrı üzerine çalışma gibi güvencesizlik olarak yansıyor. İşçi sınıfının ana kitlesine 200 yıl öncesinin ağır çalışma koşulları dayatılıyor.

Bu ağır süreçte şimdilik üç ayda bir çıkacak olan ÖSP Sosyalist Mezopotamya Bültenini; işçi, genç, kadın ve aydınlarımız; alarak, okuyup okutarak sahip çıkmalı. Bunu hep beraber başarabilirsek, başta üç ayda bir çıkacak olan Bülten giderek tekrar aylık periyoda dönebilecektir.

Sosyalist Mezopotamya; yaklaşan 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutluyor ve kadınları kitlesel kutlamaya çağırıyor.

Sosyalist Mezopotamya; halkımızın/halklarımızın 21 Mart Newroz bayramı kutluyor ve herkesi bu anlamlı güne sahip çıkmaya çağırıyor.

Gelecek sayıda buluşmak dileğiyle!

MART 2018

ÖSP

Sosyalist Mezopotamya dergisinin 1. sayısı aşağıdaki linktedir…

http://rojnameyanewroz1.com/wp-content/uploads/2018/05/Sosyalist-mezopotamya-tamamı.pdf

Hakkında Rojnameya Newroz

Rojnameya Newroz
Rojnameya Newroz

Bu habere de bakabilirsiniz.

DENG Û RENGÊN XWEZAYA JIYANÊ; “BIRÎN” HELBESTÊN SEMRA ÇELEBÎ

Deng; kirûyekî (diyarde) qedîm û çavkanî û peyvekî tije hilma gerdûnî ye.. Jiyan û xweza; …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir